Giovanni Giacomo Gastoldi

Giovanni Giacomo Gastoldi (c.1550 - 1622?), byl italský skladatel z pozdě-renesančního a raně-barokního období. Proslavili ho Balletti pro pět hlasů z roku 1591.

Životgastoldi

V 1582, uspěl jako ředitel kůru v Santa Barbory,  a sloužil až do 1605 pod Duke Gugliamem a Vincenzem Gonzagou. Po Filippu Lomazzovi se stal ředitelem kůru v milánském dómu. Další jeho působení je neznámé.

Dílo

Gastoldi složil několik madrigalů, různé druhy světské vokální hudby a několik nástrojových děl. Jeho nejznámějšími díli jsou Balletti, (strofický hlasový tanec). Nejvýznamnější byly psány pro pět hlasů a obsahovaly pasáže nesmyslných slabik (např. "fa la la"). Všeobecně byly Gastoldiho Balletti hudební „commedia del'arte“ a zahrnovali následující části: Contento, Premiato, L'Inamorato, Piacere, La Bellezza, Gloria d'Amore, L'Acceso, Caccia d'Amore, Il Martellato, Il Bell'humore, Amor Vittorioso a Speme Amorosa. Jeho Balleti hudba v podstatě měla jednoduchou akordickou strukturu, rychlou deklamace a rytmické akcenty, jež předurčovali hudbu k tanci. Obsahuje zdravou hravost, veselost, poskakování rutmů, jasné melodické linky

Gastoldiovo Balleti Cinque Voci byl publikovaný v Benátkách v roce 1591 a ihned se staly "bestselerem." Během krátkého času byla sbírka dotisknuta desetkrát, nejen v Benátkách ale také v dalších zemích. Komponisté jako Vecchi, Banchieri, Hassler, a Morley byli velmi ovlivněni touto hudební tvorbou.

Zdá se, že Gastoldi byl první učený autor od třináctého století, který skládal taneční písně jako pro nástroje a byly dokonale příhodné k instrumentaci. 

Giovanni Giacomo Gastoldi byl italský skladatel z pozdě-renesančního až raně-barokního období. Stal se ředitelem kůru v milánském dómu. Jeho nejznámějšími díli jsou Balletti - tanec. Nejvýznamnější byly psány pro pět hlasů a obsahovaly pasáže nesmyslných slabik (např. "fa la la"). Všeobecně byly Gastoldiho Balletti hudební „commedia del'arte“. Jeho Balleti hudba v podstatě měla jednoduchou akordickou strukturu, rychlou deklamace a rytmické akcenty, jež předurčovali hudbu k tanci. Obsahuje zdravou hravost, veselost, poskakování rutmů a jasné melodické linky. Gastoldiovo Balleti Cinque Voci byl publikovaný v Benátkách v roce 1591 a ihned se staly "bestselerem." Během krátkého času byla sbírka dotisknuta desetkrát, nejen v Benátkách ale také v dalších zemích.

 
Kdo je připojen
Právě připojeni - hostů: 65 
poslední mesíc listopad 2018 příští mesíc
Po Út St Čt So Ne
week 44 1 2 3 4
week 45 5 6 7 8 9 10 11
week 46 12 13 14 15 16 17 18
week 47 19 20 21 22 23 24 25
week 48 26 27 28 29 30